ارزش بازار فناوری اطلاعات تا 3 سال آینده به 90هزار میلیارد تومان می رسد

رشد روزافزون بازار دیجیتال و فناوری اطلاعات در ابعاد بین المللی بر هیچ کس پوشیده نیست. ایران ما هم در چند ساله اخیر شاهد پیشرفت های بسزایی در این حوزه بوده و طبق آخرین آمار ارائه شده توسط سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت در کشور در طی چهار سال گذشته سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت رشد 35 برابری داشته که این مسئله گواه اهمیت ویژه این نوع بازار در کشور است.

از آن سو «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات، ارزش بازار فناوری اطلاعات کشور را در حال حاضر 36 هزار میلیارد تومان برآورد کرده و نوید این موضوع را داده که این رقم تا سه سال آینده به 90 هزار میلیارد تومان برسد.

جهرمی از 4میلیون مشترک مجهز به شبکه پهن باند از طریق اینترنت پرسرعت و همچنین 300 هزار مشترک شبکه اینترنت موبایل (که فقط در تهران و کرج بودند) در ابتدای کار دولت یازدهم گفت که حالا به ترتیب به آمار 10 میلیون نفر و 40 میلیون کاربر رسیده است.

در حوزه ارتباطات موبایلی تا پایان آذرماه 1395 نزدیک به 151 میلیون و 880 هزار سیم کارت از سوی اپراتورهای مختلف واگذار شده که نزدیک به نیمی از آنها بلااستفاده هستند و 80 میلیون و 520 هزار و 429 سیم کارت فعال در کشور وجود دارد.

افزایش دسترسی به خدمات پرسرعت پهن باند بر بستر تلفن های ثابت و سیار به ۲۲.۸ میلیون مشترک، افزایش ۶۶۰درصدی پهنای باند اینترنت بین الملل، افزایش حدود ۵۳۵۵ کیلومتر شبکه اصلی فیبر نوری کشور، افزایش ۱۲درصدی ضریب نفوذ تلفن همراه، افزایش پایانه های فروش در روستاها به ۴۲۶۴۱ دستگاه و افزایش ۸درصدی ارائه خدمات دولت به صورت الکترونیکی بخشی از اقدامات وزارت ارتباطات دولت یازدهم در چهار سال گذشته بوده است.

همچنین تعداد تلفن های ثابت دایر در کشور ۳۰ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۶۰۷ است که ضریب نفوذ تلفن ثابت را به ۳۸.۵۲درصد افزایش داده است. از این تعداد ۴۹ هزار و ۱۴خط تلفن ثابت متعلق به روستاییان است. تعداد تلفن های همگانی در کشور نیز ۱۲۱ هزار و ۴۴۳ دستگاه است. سیستم جدید کارت های تلفن  همگانی هم قدرتمندتر از پیش راه اندازی شده تا مشتریان این نوع کارت ها با کمبود آن در بازار مواجه نشوند.