اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست اردیبهشت 1398

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

آمارهای فروش و سودآوری برخی شرکت‌های بزرگ جهان، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه مارس و نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه نخست سال 2019 جزو مهم‌ترین اعداد ارقام اقتصادی منتشر شده در یک هفته اخیر بوده‌اند.

07 اردیبهشت 1398
 کد خبر : 28419
اشتراک گذاری

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

40 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): حدود 40 درصد از کل شغل‌های ایجاد شده در کشورهای عضو OECD طی بازه زمانی 2005 تا 2016 در بخش‌های به‌شدت وابسته به فناوری‌های دیجیتال بوده است.

14 و 32 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): ظرف 15 تا 20 سال آینده احتمالاً 14 درصد از شغل‌های کنونی در کشورهای عضو OECD به دلیل رشد اتوماسیون از بین خواهند رفت و 32 درصد از شغل‌های نیز دچار تغییرات بنیادی خواهند شد.

12 درصد

بلومبرگ: در افق 2050 بیش از 12 درصد از کل تقاضای انرژی در جهان صرف سیستم‌ها و دستگاه‌های تهویه مطبوع خواهد شد.

613 هزار بشکه

بلومبرگ: چین به‌عنوان بزرگترین مشتری نفت ایران، در ماه مارس امسال (12 اسفند تا 11 فروردین) روزانه 613 هزار بشکه نفت و میعانات گازی از این کشور وارد کرده است.

15.3 میلیارد دلار

بلومبرگ: شرکت چینی هوآوی، سومین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های تلفن همراه هوشمند در جهان، در سال 2018 رقمی معادل 15.3 میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه کرده است. در سال گذشته میلادی تنها سه شرکت آمازون، آلفابت (مالک گوگل) و سامسونگ بیش از هوآوی برای تحقیق و توسعه هزینه کرده‌اند.

3.7 میلیارد دلار

بلومبرگ: دولت ترکیه از محل ذخایر ارزی خود 3.7 میلیارد دلار به پنج بانک دولتی این کشور تزریق کرده است تا نسبت کفایت سرمایه آنها را بالاتر ببرد.

3 تریلیون روپیه

بلومبرگ: بر اساس بررسی‌های کارشناسان شرکت خدمات مالی و سرمایه‌گذاری مریل‌لینچ وابسته به بانک آو آمریکا، در حال حاضر بانک مرکزی هند موسوم به «رزرو بانک» حدود 3 تریلیون روپیه (معادل 43 میلیارد دلار) ذخایر مازاد در اختیار دارد. ذخایر مازاد در واقع سپرده‌هایی هستند که بانک‌های تجاری اضافه بر ذخایر قانونی خود نزد بانک مرکزی قرار می‌دهند.

1 تریلیون دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): در معاملات روز چهارشنبه بورس نیویورک، ارزش بازار شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت از مرز 1 تریلیون دلار گذشت تا این شرکت پس از اپل و آمازون سومین شرکت آمریکایی باشد که 13 رقمی شدن ارزش بازارش را تجربه می‌کند.

1.12 میلیارد فرانک سوئیس

سی‌ان‌بی‌سی: سود خالص بانک UBS سوئیس در سه‌ماهه نخست سال 2019 با 27 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 1.12 میلیارد فرانک سوئیس (معادل 1.1 میلیارد دلار) رسیده است.

3.6 میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: شرکت آمازون، غول تجارت الکترونیک جهان، در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی 3.6 میلیارد دلار سود کسب کرده است که این رقم در قیاس با دوره مشابه سال قبل 125 درصد افزایش نشان می‌دهد.

3.2 درصد

رویترز: نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی 3.2 درصد (نسبت به دوره مشابه سال قبل) گزارش شده است.

27 میلیارد دلار

رویترز: شرکت چینی هوآوی در سه‌ماهه نخست سال 2019 رقمی معادل 27 میلیارد دلار فروش داشته است. با وجود فشارهای فزاینده دولت آمریکا بر هوآوی در ماههای اخیر، فروش این شرکت در سه‌ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل 39 درصد افزایش نشان می‌دهد.

27.8 میلیارد ریال سعودی

رویترز: وزیر دارایی عربستان اعلام کرد دولت این کشور در سه‌ماهه نخست سال 2019 حدود 27.8 میلیارد ریال سعودی (معادل 7.5 میلیارد دلار) مازاد بودجه داشته است.

6.7 تریلیون وون کره جنوبی

فایننشال‌تایمز: دولت کره جنوبی اعلام کرد قصد دارد در متمم بودجه خود مبلغ 6.7 تریلیون وون (معادل 5.9 میلیارد دلار) به بودجه قبلی در نظر گرفته شده برای مقابله با آلودگی هوا و تقویت صادرات اضافه کند.

85.1 درصد

یورو استات: نسبت بدهی‌های دولت‌ها در منطقه یورو به تولید ناخالص داخلی، در پایان سال 2018 به 85.1 درصد رسید که در مقایسه با رقم آن در پایان سال 2017 حدود 2 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.