بازسازی کاسه چشم با محصولات دانش‌بنیان انجام شد

بازسازی کاسه چشم با محصولات دانش‌بنیان انجام شد

متخصصان کشور با استفاده از محصولات چند شرکت دانش‌بنیان موفق به انجام عمل جراحی نوآورانه شدند که در آن کاسه چشم یک جوان ۲۹ ساله بازیابی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد بیات رئیس مرکز پیشرفته و مرکز تحقیقات جراحی‌های فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره جراحی ترمیم و بازسازی کاسه چشم با فناوری گفت: استفاده از محصولات شرکت‌های دانش بنیان در موفقیت این عمل نقش داشت.

بیات افزود: طراحی پروتز اختصاصی بیمار در گذشته به صورت پراکنده انجام می‌شد اما در مرکز تحقیقات جراحی‌های فک و صورت و توسط کارشناسان شرکت دانش بنیان مربوطه با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته این اقدام انجام شد.

وی افزود: البته دو شرکت دانش بنیان دیگر نیز در تهیه پروتز مربوطه (یک شرکت ثبت شده ایرانی) همکاری داشتند. پس از آماده سازی پروتز در اتاق عمل با استفاده از سیستم نویگیشن ایرانی محصولی از یک شرکت دانش بنیان دیگر کارگذاری انجام شد. آنچه می‌توان گفت نوآوری واقعاً ارزشمند این فناوری در رجیستر شدن پروتز حین عمل و در واقع Tracking پروتز است.

این متخصص جراحی دهان فک و صورت ادامه داد: استفاده از فناوری دیجیتال که شامل روش‌های تصویربرداری دیجیتال، سه بعدی سازی آنها و نیز روش‌های تصویربرداری سطحی مثل اسکن‌های داخل دهان، صورت کمک‌های بزرگی برای این عمل بود.

وی ادامه داد: البته وارد کردن همه این اطلاعات در نرم افزارها و انجام جراحی‌ها در فضای مجازی و نیز تهیه پروتز اختصاصی بیماران و حتی تهیه پلاک‌های اختصاصی بیماران و نهایتاً هدایت عمل جراحی و نویگیشن حین عمل نیز اقدامات دیگری است که می‌تواند نتایج درخشانی به بار آورند.

این متخصص گفت: همه این موارد وسعت، زمان جراحی و عوارض آن را کم می‌کند و دقت تا حد زیادی بالا می‌برد. به همین دلیل در مجموع هزینه کمتری هم خواهند داشت به خصوص اگر استعداد و نوآوری ایرانی در آن دخیل باشد که در پروژه ما چنین امری به وضوح مشاهد شد.

بیات عنوان کرد: این روش در حوزه پزشکی بازساختی جایگاه ارزشمندی دارد از جمله در جراحی‌های دفورمیتی رشد تکاملی (ارتوگناتیک) ناهنجاری‌های مادرزادی و ایمپلنت‌ها. همچنین ترکیب این فناوری‌ها با حوزه‌های دیگر پزشکی بازساختی مثل سلول‌های بنیادی، ژن‌تراپی، پروتئین‌های نوترکیب، هوش مصنوعی و واقعیت‌های مجازی بسیار مهم هستند.

به گفته وی، در ایران استعداد و توان به کارگیری چنین فناوری‌ها وجود دارد. البته هدف ارائه سرویس مناسب با قیمت متعادل به بیماران است. با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی از فعالیت محققان در حوزه پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی می‌کند شاهد پیشرفت روز به روز این حوزه هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.