بخش خصوصی را به بازی بگیرید

ضیافت افطار فعالان اقتصادی با رییس جمهوری به روایت نمایندگان بخش خصوصی (1)

 

فریال مستوفی، رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با اشاره به دیدار کارآفرینان، فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی با رئیس‌جمهور از گله‌مندی بخش خصوصی برای نادیده گرفته شدن گفت و عنوان کرد که باید برای هدایت نقدینگی مردم به سمت سرمایه‌گذاری، اعتماد ایجاد کرد.

 شامگاه روز چهارشنبه، جمعی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی از بخش‌های مختلف، میهمان ضیافت افطار رییس‌جمهوری بودند. نشستی صمیمانه که طی آن  فعالان اقتصادی فرصت یافتند دغدغه‌ها و انتظارات خویش را بدون واسطه با رییس‌جمهوری در میان بگذارند. انتظاراتی چون بهره‌گیری بیشتر از نظرات، دغدغه‌ها و ظرفیت‌های بخش خصوصی در تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های کلان در مقابله با تحریم‌ها، واگذاری شرکت‌های زیانده دولتی به بخش خصوصی، رفع نااطمینانی‌ها، هماهنگی بیشتر بین دولت و بخش خصوصی، تأکید بر حضور مشورتی فعالان بخش خصوصی در جلسات شورای هماهنگی اقتصادی و بررسی چگونگی رفع مشکلات و نگرانی‌ها.

رییس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران که در این نشست حاضر بود، با بیان اینکه در ضیافت افطار آقای رییس‌جمهوری با بخش خصوصی، نمایندگانی از اتاق‌ها، تعاونی‌ها و تشکل‌ها حضور یافته بودند، افزود: البته تعداد کسانی که در این ضیافت شرکت کرده بودند، نسبت به سال گذشته محدودتر بود.

 فریال مستوفی با اشاره به اینکه آقای روحانی با حوصله اظهارنظرها را می‌شنیدند، درباره محتوای سخنانی که میان دو طرف رد و بدل شد، گفت: اغلب اظهار نظرکنندگان و کسانی که دور میز نشسته بودند، از اینکه بخش خصوصی در اقتصاد به بازی گرفته نمی‌شود، گلایه‌مند بودند. گله‌مندی از اینکه با وجود تاکیدات قانونی، نهاد دولت، بخش خصوصی را به مشورت نمی‌گیرد و تصمیمات، پشت درهای بسته گرفته شده و بعد ابلاغ می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه، او نیز به عنوان یکی از فعالان بخش خصوصی مواردی را نزد رییس‌جمهوری مطرح کرده است، افزود: من در ضیافت افطار سال گذشته (1397) نیز حضور یافتم و درخواست‌ها و پیشنهاداتی را مطرح کردم. نخستین درخواست من این بود که سکان اقتصاد کشور به دست بخش خصوصی سپرده شود و دولت از این بخش حمایت کند. کشور‌های طرف مذاکره با ایران می‌دانند که اقتصاد کشور ما دولتی است و به همین سبب از حربه تحریم برای دستیابی به مقاصد خود بهره می‌گیرند. در حالی که اگر اقتصاد مانند آنچه در دیگر کشور‌ها حاکم است، در دست بنگاه‌های بخش خصوصی باشد، حربه تحریم کمتر اثرگذار خواهد بود. به عنوان یک فعال اقتصادی از ایشان خواسته بودم، دولت سیاست‌هایش را به سمت واگذاری امور به بخش خصوصی سوق دهد و خود صرفا سیاستگذاری کلان را عهده‌دار شود.

مستوفی ادامه داد: امسال به آقای رییس‌جمهور گفتم که خوشحالم که بار دیگر در این گردهمایی حضور پیدا می‌کنم، اما سال گذشته از شما در خواستی داشتم که شما هم آن را مورد تایید قرار دادید و نسبت به اینکه سهم بیشتری از اقتصاد باید در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تاکید کردید، اما می‌بینید که اغلب آنها که امروز دور این میز نشسته‌اند باز هم از اینکه بخش خصوصی به بازی گرفته نمی‌شود، گله‌مند هستند. امیدوارم سال آینده، دیگر این گله‌مندی وجود نداشته باشد.

او گفت: من در صحبت‌هایم این نکته را هم مطرح کردم که حدود 1700 هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم است و اگر امنیت سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد و اعتماد به جامعه بازگردد، این نقدینگی را می‌توان برای سرمایه‌گذاری جذب کرد. به ایشان گفتم که ما در این رابطه بسته‌ای پیشنهادی نیز آماده کرده‌ایم که قابل عرضه به دولت است. نکته دیگری که من مورد اشاره قرار دادم این بود که توسعه سرمایه‌گذاری، نیازمند توسعه زیربناهاست و این کاری است که ما در اتاق بازرگانی مشغول انجام آن هستیم.

 مستوفی سپس درباره سخنان رییس‌جمهوری در این نشست گفت: رئیس‌جمهور نیز در بخشی از صحبت‌هایشان تاکید داشتند که تخصص و تحصیلات دانشگاهی به تنهایی کافی نیست و باید از تجربه بخش خصوصی هم استفاده کرد. نظر ایشان این بود که کسی که درس اقتصاد خوانده، چارچوب‌ها را بهتر می‌داند، اما وقتی به اجرا می‌رسیم، حتماً باید با بخش خصوصی هم مشورت شود. آقای روحانی همچنین گفتند که همیشه اعضای دولت را تشویق کرده‌ام که بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیم نگیرند و اگر تصمیمی ‌بدون مشورت با بخش خصوصی اتخاذ شود، قبول نمی‌کنم.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران برگزاری این ضیافت با حضور فعالان اقتصادی و کارآفرینان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: حسن این نوع جلسات این است که بخش خصوصی به طور رو در رو می‌تواند مشکلات خود را با رییس‌جمهوری و دیگر مسئولان مطرح کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.