تصويب بسته سياستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ٩٨

بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد

تاريخ 1398/02/30 ساعت 11:26

برابر اطلاعیه بانک مرکزی، صادرکنندگانی که هنوز موفق به بازگرداندن ارز صادراتی خود نشده‌اند، تا پایان تیر ماه مهلت دارند ارز خود را به یکی از شیوه‌های ابلاغی بانک مرکزی بازگردانده و اطلاعات آن را ثبت کنند.

 بانک مرکزی، طی اطلاعیه‌ای از تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات (کالاهای غیرنفتی) خبر داد. در این اطلاعیه که روی سایت بانک مرکزی قرار گرفته آمده است: بسته سياستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ و نحوه رفع تعهد ارز صادراتی سال 1397 صادرکنندگان تصويب شد

به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، به موجب این مصوبه، نحوه برگشت ارز پتروشیمی‌ها به چرخه اقتصادی در سال 1398، حداقل 60 درصد سامانه نیما، حداکثر 10 درصد اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود تعیین شد، سایر صادرکنندگان بایستی حداقل 50 درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و حداکثر تا 20 درصد به صورت اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند.

همچنین مقرر شد بانک مرکزی درخصوص نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات سال 1397 نسبت به معرفی صادرکنندگانی که برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی برابر دستورالعمل‌های صادره در سال گذشته اقدام کرده‌اند به سازمان امور مالیاتی اقدام کند. در همين زمينه به اطلاع می‌رساند صادرکنندگانی که تاکنون موفق به برگشت کامل ارز صادراتی خود نشده‌اند تا پایان تیرماه مهلت دارند مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی سال 1397 نسبت به برگشت ارز اقدام کنند.

براساس سیاست جدید اعلامی۸۰ درصد ارزش آمار صادراتی صادرکنندگان به دلیل نحوه محاسبه ارزش پایه صادراتی در عملکرد ۹۸ و سال گذشته صادرکنندگان محاسبه و لحاظ می‌شود. همچنین صادرات ریالی به کشورهای عراق و افغانستان قبل از تاریخ 16 مرداد ماه 1397 پس از ارائه اطلاعات پروانه‌های صادراتی به بانک مرکزی در صورت پذیرش آن بانک در عملکرد صادراتی سال گذشته لحاظ مي‌شود.

لازم به ذكر است تمام صادرکنندگان بایستی میزان ارز برگشتی به چرخه اقتصاد را در روش‌های مختلف براساس ضوابط اعلامی بانک مرکزی در سامانه‌های ذیربط ثبت کنند تا نسبت به رفع تعهد آنها در برگشت ارز اقدام شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.