جزئیات بخشش سود و جریمه تسهیلات مسکن

عضو هیئت‌مدیره بانک مسکن درباره جزئیات بخشودگی سود و جریمه دیرکرد بازپرداخت اقساط معوقه تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومانی در صورت پرداخت یکجای وام تا پایان امسال گفت: موضوع بخشودگی جرائم دیرکرد یا سود وام‌ها در همه بانک‌ها، جاری است و یکی از روش‌های روتین بانک‌ها برای وصول مطالبات به شمار می‌رود.

محمدعلی دهقان دهنوی، افزود: وقتی مطالبات بانک‌ها افزایش می‌یابد، طرح‌های تشویقی برای مشتریان و همچنین طرح‌های تشویقی برای کارکنان بانک ایجاد می‌شود و شعبی که مطالبات معوقه را بیشتر وصول کنند، پاداش بیشتری می‌گیرند؛ این یک اتفاق طبیعی در همه بانک‌هاست.

او ادامه داد: در کنار این طرح‌های تشویقی، موضوع تبصره ۳۵ قانون بودجه را هم داریم که دولت اعلام کرده اگر مشتریان بانک‌ها اقدام به پرداخت یکجای تسهیلات کنند، جرائم دیرکرد را بانک‌ها می‌بخشند و سود تسهیلات را نیز دولت پرداخت می‌کند.

دهقان دهنوی اعلام کرد: از این محل، بانک عامل بخش مسکن امکان بخشودگی سود و جریمه دیرکرد بازپرداخت اقساط تسهیلات را اجرا کرده و امسال از آن ظرفیت استفاده کرده است. به این صورت که اگر به‌عنوان نمونه، یکی از مشتریان بانک، ۴۰ میلیون تومان مطالبات معوق به بانک داشته باشد که نیمی از آن، اصل تسهیلات و نیمی دیگر شامل ۱۰ میلیون تومان سود و ۱۰ میلیون تومان جریمه دیرکرد باشد، وام‌گیرنده در صورت پرداخت یکجای ۲۰ میلیون تومان اصل تسهیلات، می‌تواند از بخشودگی ۱۰ میلیون تومانی جریمه دیرکرد از سوی بانک برخوردار شده و دولت هم پرداخت ۱۰ میلیون تومان سود تسهیلات به بانک را بر عهده بگیرد.

وام جعاله ۲۰ میلیونی در سال آینده تمدید می‌شود؟

عضو هیئت‌مدیره بانک مسکن درباره تمدید تسهیلات جعاله ۲۰ میلیون تومانی در سال آینده خاطرنشان کرد: این تسهیلات تا پایان امسال تمدید شده است ولی تمدید آن در سال آینده به منابع و مصارف بانک بستگی دارد اما امیدواریم در سال آینده هم بتوانیم آن را تمدید کنیم حتی اگر منابع اجازه دهد، رقم آن را افزایش بدهیم.

او با تأکید بر اینکه در سال ۹۷ سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی کاهش یافت، افزود: این وظیفه ماست تا این تسهیلات را تقویت کنیم.

احتمال افزایش سقف وام مسکن در سال آینده

این مقام مسئول در شبکه بانکی در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن گفت: بانک عامل بخش مسکن به بانک مرکزی درخواست افزایش سقف وام مسکن را ارائه داده است اما بانک مرکزی اعلام کرده چون فعلاً بازار ملتهب است در حال حاضر با این درخواست موافقت نمی‌کنیم بااین‌حال آن را نگه می‌داریم تا وضعیت بازار سامان یابد. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه التهاب بازار مسکن فروکش کرده، در سال آینده با درخواست ما موافقت شود. با توجه به اینکه قیمت مسکن افزایش داشته، وام‌های مسکن کارآیی خود را از دست داده‌اند. بنابراین افزایش سقف وام مسکن یک ضرورت است.

او با بیان اینکه بانک مرکزی شرایط بازار را در نظر دارد، گفت: البته وزارت راه و شهرسازی هم ترجیح می‌دهد میزان منابع موجود را به واحدهای بیشتری تخصیص بدهد اگر سقف وام افزایش یابد، لزوماً حجم منابع بیشتر نمی‌شود بلکه تعداد واحدهایی که از تسهیلات مسکن برخوردار می‌شوند، کمتر خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.