سفر هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران بسیار به موقع بود

در دیدار سه‌جانبه رئیس اتاق تهران، معاون وزیر صنایع بلاروس و رئیس اتاق بلاروس مطرح شد:

در حالی که هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران برای دیدار و گفت‌وگو با فعالان بخش خصوصی و مقامات اقتصادی بلاروس در مینسک به سر می‌برد، معاون وزیر صنایع بلاروس این سفر را بسیار به‌موقع خواند و از اهداف کشورش برای رساندن مراودات تجاری دوجانبه به ۲۰۰ میلیون دلار در گام اول و تا سقف یک میلیارد دلار در میان‌مدت خبر داد.

 

رییس اتاق تهران که در راس هیاتی تجاری به بلاروس سفر کرده، در ادامه برنامه این سفر با دیمیتری کورچیک، معاون وزیر صنایع و ولادیمیر اولاخوویچ رییس اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس ملاقات کرد و دو طرف در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت تعمیق مراودات تجاری دو کشور، نسبت به رفع موانع موجود بر سر راه افزایش همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند.

مسعود خوانساری در این نشست با اشاره به اینکه اعزام هیات تجاری ایران به بلاروس پس از حدود سه سال محقق شده است، گفت: زمینه‌های بسیاری برای همکاری ایران و بلاروس وجود دارد، اما متاسفانه، حجم تجارت دو کشور در سطح بسیار نازلی قرار دارد. بزرگ‌ترین مانع توسعه این روابط، نبود مکانیزم‌هایی برای نقل و انتقالات پولی است و چنانچه این مساله حل شود، حجم مبادلات قابل افزایش خواهد بود.

رییس اتاق تهران، حل مشکلات بانکی یا طراحی مکانیزم‌هایی برای تهاتر کالا را به عنوان دو راهکار ارتقای سطح مناسبات تجاری عنوان کرد.

سفر هیات تجاری اتاق تهران بسیار به موقع بود

 در ادامه این نشست، دیمیتری کورچیک، معاون وزیر صنایع بلاروس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک مینسک در ماه اکتبر سال جاری خبر داد و از هیات تجاری اتاق تهران خواست که در این نشست حضور پیدا کند.

او سفر هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران به مینسک را مقدمه‌ای بر برگزاری کمیسیون مشترک توصیف کرد و در ادامه گفت: مشکلات مربوط به نقل و انتقال وجوه، مانع اصلی توسعه روابط دوجانبه است و باید مکانیزم‌هایی را برای تبادلات مالی و تهاتر کالا طراحی کنیم.

کورچیک در ادامه به ملاقات خود با وزیر صنایع چچن اشاره کرد و درباره محتوای مذاکرات خود با این مقام چچنی توضیح داد: معاون وزیر صنایع چچن پیشنهاد کرده است که صادرات محصولات ایران به بلاروس و بالعکس از طریق چچن انجام گیرد.

او با بیان اینکه پروژه‌های مشترک بسیاری نظیر مونتاژ و فروش کمباین و ماشین‌آلات معدنی میان ایران و بلاروس قابل اجراست، گفت: به طور کلی، ظرفیت‌ها و بسترهای موجود برای توسعه همکاری‌های تجاری بسیار بالاست و هدفی که دولت و حکومت بلاروس تعیین کرده، افزایش مراودات تا 200 میلیون دلار در گام اول و رسیدن به سقف یک میلیارد دلار در میان‌مدت است. از این رو، سفر هیات ایرانی بسیار به موقع انجام گرفته که از این فرصت باید برای دستیابی به اهداف تعیین شده، بهره‌برداری کنیم.

اجرای پروژه‌های مشترک و نیمه‌تمام دو کشور از سر گرفته شود

در ادامه این جلسه، ولادیمیر اولاخوویچ رییس اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس با اشاره به اینکه روابط دو کشور در سال‌های پس از استقلال بلاروس در چارچوب حمایت و همکاری قرار داشته است گفت: دو کشور از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه روابط برخوردار هستند و توسعه روابط تجاری منجر به توسعه کشورهایمان نیز خواهد شد.

اولاخوویچ با ابراز خرسندی از حضور نمایندگان شرکت‌های بزرگ ایرانی در بلاروس، به فروم تجاری فعالان اقتصادی دو کشور که پس از این نشست برگزار ‌می‌شد گفت: در نشست تجاری ایربلاروس- ایران، نمایندگان بیش از 70 بنگاه بزرگ اقتصادی حضور دارند که این شرکت‌ها بدنه اصلی اقتصاد بلاروس را تشکیل می‌دهند.

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که این همایش، منجر به همکاری‌های مشترک شرکت‌های بلاروسی و ایرانی شود. او همچنین گفت: مکانیزم‌هایی برای همکاری وجود دارد و باید این مکانیزم‌ها فعال شود. در عین حال، اجرای پروژه‌های مشترک و نیمه‌تمام دو کشور نیز باید از سر گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.