ناصر ریاحی

فدراسیون اقتصاد سلامت نقطه عطفی در حوزه سلامت

موضوع بسیار مهمی که در چند ماه گذشته در جلسات مختلف و به ویژه در جلسات اتاق بازرگانی مطرح شده؛ تدوین برنامه ششم توسعه از سوی دولت بوده است.

ناصر ریاحی

بهترین اتفاقی در چند ماه گذشته برای من و فعالین اقتصاد سلامت افتاد متولد شدن فدراسیون اقتصاد سلامت بود، حدود 4 سال پیش دکتر نجفی این کار را شروع کرد و از حدود یک سال پیش من هم به ایشان پیوستم و سرانجام پس از تلاش و کار زیاد، از تهیه اساسنامه تا جلب رضایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تا جمع کردن تمام تشکل ها زیر یک سقف و… کار تمام شد.

خوشبختانه هیات مدیره هم ترکیبی را به خود گرفت که تقریبا همه تشکل ها به نوعی در آن نماینده دارند و سکان این کشتی هم به دست آقای معظمی اولین رئیس اتحادیه واردکنندگان که به حکم تقدیر اولین رئیس فدراسیون سلامت هم شد، داده شد.

غیر از آن در بحث اقتصادی هیچ اتفاق خوبی نیفتاده است. اکثر ما چشم به توافق 5+1 داشتیم تا شاید پس از آن کمی شرایط اقتصادی ما بهتر شود که نه تنها نشد بلکه چشم اندازی هم برای بهتر شدن آن در حال حاضر وجود ندارد. نه به خاطر شرایط اقتصادی کشور، بلکه به خاطر تصمیمات و کارهایی که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در پیش گرفته اند که به نظر ما غیر منطقی است. نگفتم به خاطر برنامه های وزارت بهداشت چون فکر نمی کنم در پشت این تصمیمات برنامه ای وجود داشته باشد و یا اگر هست ما از آن اطلاع نداریم و کاملا در تاریکی حرکت می کنیم.

جدا از مباحث مربوط به تشکیل فدراسیون سلامت، موضوع بسیار مهمی که در چند ماه گذشته در جلسات مختلف و به ویژه در جلسات اتاق بازرگانی مظرح شده؛ تدوین برنامه ششم توسعه از سوی دولت بوده است. دولت از مدتی پیش روند تدوین برنامه ششم توسعه را آغاز کرده و در این بین اتاق بازرگانی نیز دارای نماینده در هر یک از شوراهای تخصصی مربوط به تدوین برنامه ششم توسعه است. جا داد که فعالان اقتصادی به ویژه همکاران حوزه اقتصاد سلامت در این زمینه تلاش بیشتری از خود نشان داده و با ارائه نظرات و پیشنهادات خود دولت را در تدوین برنامه ششم توسعه و به ویژه در بخش بهداشت و سلامت یاری دهند. برنامه های توسعه یکی از اسناد بالادستی کشور محسوب می شوند و طبیعتا اگر بتوان حکم مناسب سلامت را در برنامه گنجاند، دستکم برای پنج سال این حکم اعتبار بالایی خواهد داشت. در همین راستا از همه فعالان حوزه اقتصاد سلامت درخواست می کنند تا درنظراتشان را با ما در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در میان بگذارند.

دوستان و همکاران گرامی حوزه سلامت، خدمت به بیماران، کم سعادتی نیست. دست سرنوشت و خواست خدا ما را در راهی قرار داده است که اگرچه سرنوشت اقتصادی ما در گرو تصمیماتی است که متوجه دلیل آن نمی شویم ولی امکان آن را داریم که به کسانی خدمت کنیم که دردمندند و اگر بتوانیم از دردشان کم کنیم به رستگاری نزدیک می شویم.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران