قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در برنامه مناظره شبکه یک سیما

در دوره قبل پرداختی از جیب مردم بالای 50 درصد بود / افتخار می کنیم که در دولت یازدهم 26 هزار تخت جدید ایجاد و 45 هزار تخت نوسازی شدند/ کاهش یک میلیارد دلاری واردات دارو در چارچوب اقتصاد مقاومتی/مراقبت اصلی ما در هزینه های سرپایی بوده است/ مخالفان طرح تحول سلامت بهتر است، شعارها و ادعاهای خود را به یاد بیاورند

دکتر حریرچی گفت: مخالفان طرح تحول سلامت که مدعی هستند با 50 درصد هزینه های کنونی قادرند سلامت کشور را اداره کنند فهم متفاوتی با کارشناسان این حوزه دارند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، ذرمان و آموزش پزشکی در برنامه مناظره شبکه یک سیما که با حضور دکتر محمدحسن طریقت منفرد، با موضوع طرح تحول سلامت پخش شد، گفت: افتخار می کنیم که اولین کشوری هستیم که توانسته ایم در یک سال بیش از 10 درصد از پرداختی از جیب مردم را کاهش دهیم.

معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به سه هدف اصلی ارائه طرح تحول سلامت گفت: هدف اول ارائه خدمات با کیفیت و مناسب برای مردم در حوزه بهداشت و درمان بود و هدف دوم نیز کاهش پرداخت از جیب مردم و مراقبت از مخاطرات مالی حوزه سلامت و سومین هدف نیز، افزایش رضایت مندی مردم در نظر گرفته شده است.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: از همان ابتدا ما اعلام کردیم در بهترین شرایط برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت به 10 تا 12 سال زمان نیاز است اما با وجود همه مشکلات خوشبختانه اکنون اعلام می کنیم ما تمام بسته هایی را که آغاز کرده ایم بدون ذره ای کم و کاست به مردم ارائه می کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشورمان تنها کشوری است که در دوران معاصر موفق شده است بیش از 10 میلیون نفر را در یک دوره زمانی کوتاه بیمه کند، به عنوان نمونه آمریکا در یک دوره 8 ساله نیز نتوانست به نسبت جمعیت این اقدام را انجام دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: افتخار می کنیم طرح تحول سلامت حاشیه های شهرها را پوشش داد و توانست بهترین خدمات را به متقاضیان ارائه کند، البته برای رسیدن به اهداف بلند مدت احتیاج به زمان بیشتری است و ما انتقادات را پذیرا هستیم.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: درباره پرداختی از جیب مردم بهتر است به آمارهای سال 91 توجه کنیم ضمن آنکه آمارهای 8 سال منتهی به سال 92 نیز بسیار مهم است بر اساس این آمارها پرداختی از جیب مردم 50 تا 58 درصد از کل هزینه های سلامت بوده این در حالی است که بر اساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران اکنون این پرداختی به 40 درصد کاهش یافته است.

به گفته دکتر حریرچی در واقع کل پرداختی های مردم 32 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با 50 یا 58 درصد سالهای قبل حتی اگر تورم را حساب نکنیم به طرز معنی داری کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: در سال 91 هزینه های پرداختی از جیب مردم 37 هزار میلیارد تومان بوده که اکنون رقم پرداختی با وجود افزایش تورم به صورت قابل توجهی کاهش یافته و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی تعداد خانوارهایی که با هزینه های کمرشکن سلامت مواجه بوده اند از 2 و نه دهم درصد به 2 و چهار دهم درصد کاهش یافته است.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه، خالص پرداختی مردم در بیمارستانهای دولتی که در دولت قبل 37 درصد بوده اکنون به 5.8 درصد کاهش یافته است، افزود: بر اساس محاسبات علمی انجام شده در دولت قبل 7 تا 10 هزار میلیارد تومان فقط پرداخت زیرمیزی داشتیم که این پرداخت های غیر قانونی اکنون در شهرستان ها به طور کامل محو شده و در تهران نیز به زیر یک درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: ما چاره ای نداریم که به آمارهای مراکز رسمی خودمان یا مراکز بین المللی تکیه کنیم و باید هر ادعایی که مطرح می شود مبتنی بر آمارها و اسناد باشد.

دکتر حریرچی افزود: در دوران وزارت بهداشت سال 90 اعلام شد که کل هزینه های سلامت 40 هزار میلیارد تومان است که وزیر بهداشت این دوره مدعی بود که با 23 هزار میلیارد تومان می شود سلامت کشور را اداره کرد و نصف هزینه های سلامت زائد است.

وی گفت: این سهم از هزینه های سلامت کشور باعث می شود که بیشتر هزینه های سلامت از جیب مردم پرداخت شود و تنها در تهران 17 درصد مردم با هزینه های کمرشکن بهداشتی روبرو بودند.

دکتر حریرچی در ادامه گفت: ما باید این نوع دیدگاه را عوض کنیم به خصوص که محاسباتی که درباره سال 92 از طرف مخالفان طرح سلامت ارائه می شود تنها در حوزه ویزیت و بستری است این در حالی است که هزینه های بسیار دیگری در این حوزه نظیر رادیولوژی، آزمایشگاه و مسائل دیگر وجود دارد که در محاسبات آنها لحاظ نمی شود.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: مخالفان بگویند کدام کشور توسعه یافته و برخوردار توانسته است در 30 سال اخیر 2 درصد از هزینه های حوزه سلامت را در کل کاهش دهد؟ مخالفان طرح تحول که مدعی هستند که می توان با50 درصد هزینه های کنونی سلامت کشور را اداره کنند فهم متفاوتی با کارشناسان دارند.

وی تاکید کرد: در دوره قبل کل پرداختی از جیب مردم بالای 50 درصد بود که در بیمارستانهای دولتی این رقم به 37 درصد می رسید ضمن آنکه پرداختی های زیرمیزی در این آمارها لحاظ نشده است.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: پرداخت هزینه ها در حوزه سلامت از دو منبع بودجه دولتی و جیب مردم تامین می شود و بر اساس تکلیف قانونی در برنامه های چهارم و پنجم توسعه قرار بود که پرداخت از جیب مردم کاهش یابد در حالی که صحبت از بهره وری حداکثری برای کاهش هزینه ها می شود، در دوره قبل اقدام موثری در استفاده از بهره وری حداکثری صورت نگرفت و حتی در یک دوره شش، هفت ماهه در زمان آقای طریقت منفرد بیش از سه دوره وزرای قبلی دانشکده های جدید و گروه های دانشگاهی تاسیس شد که این عمل نشان از بهره وری نیست و در واقع بهره وری حساب و کتاب دارد.

دکتر حریرچی افزود: ما ادعا داریم با هزینه های ثابت در نظام سلامت بدون در نظر گرفتن تورم هزینه ها را ثابت نگاه داشته ایم و این نشان دهنده بالابردن بهره وری است بخصوص که ما خدمات بیشتری به مردم داده ایم و پرداختی از جیب مردم را نیز که بیشتر از حاشیه نشینان بوده اند کاهش داده ایم.

وی همچنین گفت: درصد بودجه حوزه سلامت از کل بودجه دولتی در چهار سال 90 تا 93 تقریبا ثابت مانده است و این دستاورد بزرگی است و باوجود این مسئله موفق شده ایم خدمت بیشتری برای محافظت مالی از مردم ارائه دهد، باید بررسی شود در دولت قبل چند بار تاخیر در پرداخت مطالبات در حوزه سلامت صورت گرفت و وضعیت حوزه هایی مانند واکسن به چه شکل بود اما بدون این بررسی ها تنها ادعاهای ذهنی مطرح می شود.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: در دوره قبل مردم باید دارو از بیرون بیمارستان ها تهیه می کردند و خدماتی مانند رادیولوژی، فیزیوتراپی و امثال هم را نیز به صورت تعرفه های آزاد در بیرون از بیمارستانها انجام می دادند که این هزینه ها در ادعاهای مخالفان لحاظ نمی شود.

دکتر حریرچی اضافه کرد: متوسط پرداخت هزینه بستری در سال 95 از 10 و 8 درصد سهم مردم به 3 تا 6 درصد بر اساس دستور مقام معظم رهبری کاهش یافته است.

وی گفت: متوسط هزینه بستری در سال 91 با اینکه 500 هزار تومان بود با احتساب 37 درصد هزینه سهم مردمی به 185 هزار تومان می رسید اما بدون توجه به تورم اکنون با احتساب 3 یا 6 درصد در یک میلیون و 500 هزار تومان متوسط هزینه بستری این مبلغ به 45 تا 90 هزار تومان رسیده و در واقع پرداختی از جیب مردم در بیمارستانهای دولتی نه تنها کاهش یافته بلکه خدمات خارج از بیمارستانها به داخل بیمارستانها با تعرفه دولتی انجام می شود.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی درباره چرایی افزایش سه برابری قیمت دارو گفت: در سال 91 به یکباره قیمت دلار سه برابر شد و از هزار تومان به 3 هزار و 300 تومان رسید در این شرایط به دلیل وارداتی بودن 40 درصد داروها و وابستگی ارزی مواد اولیه 60 درصد داروها این افزایش قیمت داور صورت گرفت. در کشوری که به یکباره قیمت ارز سه برابر می شود و با تورم 36 درصدی روبرو است دوستان معتقدند که قیمت دارو نباید افزایش یابد.

وی گفت: افتخار می کنیم که با وجود افزایش مصرف مناسب دارو ارزش ریالی میزان واردات 30 درصد کاهش یافته است و در عرض یک و نیم سال واردات دارو در کشور در مقایسه با سال آخر دولت قبل 350 میلیون دلار کاهش یافته که این کاهش در سه سال بالغ بر یک میلیارد دلار بوده و این مسئله در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: ما اکنون 98 و هفت دهم درصد مصرف داروی داخلی داریم که سود آن در چارچوب اقتصاد مقاومتی به تولید کننده داخلی می رسد. اولین سالی است که پرداختی از جیب مردم بابت دارو در سال های 90 و 91 از 22 درصد به 13 درصد در سالهای 93 و 95 رسیده است.

دکتر حریرچی افزود: در حالی که در 20 سال منتهی به طرح تحول سلامت حدود 4 تا 4و نیم درصد از هزینه های کشور به بهداشت اختصاص می یافت اما در دولت تدبیر و امید ما موفق شدیم این میزان را به 9 درصد در سال اول برسانیم که تنها از صرفه جویی در دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی بدست آمده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: افتخار داریم اعلام کنیم در حالی که در دولت قبل سالانه هزار و 700 تخت ساخته می شد در دولت کنونی 21 هزار تخت تحویل داده شده است و امیدواریم این میزان به 26 هزار تخت برسد و این نشان می دهد که مردم مستضعف کمتر در بیرون بیمارستان ها منتظر می مانند.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: افتخار می کنیم که اعلام کنیم در این دولت 45 هزار تخت نوسازی کامل شده که این آمار بیش از 50 درصد ظرفیت تختی کشور است و همچنین افتخار می کنیم که 2 هزار و 547 تخت آی سی یو، هزار و 830 واحد تک نفره زایمان تحت سیاست های جمعیتی و هزار تخت روان پزشکی به ظرفیت کشور اضافه شده است.

دکتر حریرچی تاکید کرد: در این دولت صد و 40 هزار متر فضای بهداشتی در روستاها تحویل شده و در خدمات سرپایی 102 میلیون ویزیت در هر سال اضافه شده است و اتفاقا بر خلاف نظر مخالفان مراقبت اصلی ما در هزینه های سرپایی بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: ما در سلامت سرپایی کاهش قابل توجهی در هزینه های مردم داشتیم ضمن آنکه بر خلاف نظر مسئولان دولت قبل، از دستاوردهای آنها حمایت می کنیم و این دوستان بهتر است شعارها و ادعاهای خود را به یاد بیاورند.