پول‌های واقعی در دنیای مجازی

میلیاردهای دنیای تبلیغات را بهتر بشناسید

تبلیغات دیجیتال چه سهمی از اقتصاد دارند؟

زهرا چوپانکاره

از پايان جنگ جهانی دوم به بعد که تبلیغات تجاری کم‌کم پا گرفتند و به عنوان حوزه‌ای از تجارت مستقل وارد میدان شدند زمان کمی نمی‌گذرد  اما میزان تغییراتی که در بازار تبلیغات به وجود آمده بسیار سریع‌تر از تعداد سال‌ها رشد داشته. آن مفهومی که روزگاری در آگهی‌های تجاری تلویزیونی و گوشه مجلات عامه‌پسند خودش را نشان می‌داد حالا تبدیل به رقابتی فشرده در حوزه‌های مختلف شده است، تبلیغات جوری خودشان را در زندگی روزمره تنیده‌اند که هر آدمی اگر به دور از تمدن زندگی نکند بخشی از روزش را به مواجهه ناخودآگاه با آنها می‌گذراند. دوره تلفن‌های هوشمند سبب شده تا بسیاری از این مواجهه در دنیای مجازی صورت بگیرد. تبلیغات دیجیتال بازار گرمی دارد.

سایت تخصصی تبلیغات دیجیتال با عنوان ای مارکتر در گزارشی به جریان مالی موجود در دنیای تبلیغات دیجیتال پرداخته است. در این گزارش ذکر شده که مبلغ صرف‌‌شده در سال 2016 در حوزه تبلیغات دیجیتال فراتر از رقمی رفته که سال قبل پیش‌بینی می‌شد. هزینه این دسته از آگهی‌ها با 7.2 درصد رشد به رقم 550.51 میلیارد دلار رسید که البته برگزاری المپیک ریو و انتخابات ریاست‌جمهوری امريكا در این افزایش سهیم بودند. در این گزارش به برخی از موارد مالی مرتبط با حوزه تبلیغات دیجیتال اشاره شده است:

  • بر اساس پیش‌بینی‌ها هرساله هزینه تبليغاتی بین 5 تا 9 درصد رشد خواهد داشت و کل هزینه‌ای که بابت تبلیغات ديجيتال می‌شود تا سال 2020 به رقم 724.06 میلیارد دلار خواهد رسید. تقاضای روزافزون برای تبلیغات دیجیتال به ویژه از طریق تلفن‌های همراه عامل اصلی این رشد هستند.
  • پنج بازار عمده تبلیغات دیجیتال در این کشورها شکل گرفته است: امريكا، چین، ژاپن، انگلستان و آلمان. امريكا در سال 2016 مبلغی در حدود 196 میلیارد دلار در این حوزه هزینه کرده که معادل 36 درصد از هزینه‌ای است که در کل دنیا صرف تبلیغات دیجیتال شده.
  • در سال 2016 برای نخستین بار بیش از نیمی از تبلیغات دیجیتال بر روی تبلیغات از طریق تلفن‌های همراه متمرکز شد، هزینه‌ای که بابت تبلیغ بر روی این ابزارهای دیجیتال صرف شده نزدیک به 20 درصد کل هزینه تبلیغات در عرصه دیجیتال است. تا سال 2020 سهم موبایل از این بازار به 73.7 درصد از تبلیغات دیجیتال و 34.2 درصد تبلیغات رسانه‌ای می‌رسد.
  • تا سال 2020 میزان هزینه‌کرد به سقف 335 میلیارد دلار می‌رسد و بازار تبلیغات دیجیتال 46 درصد از کل سرمایه‌گذاری بر روی رسانه‌ها را از آن خود می‌کند.

 

میلیونرهای دنیای تبلیغات

بازار پرسود تبلیغات هم مانند تمامی حوزه‌ها چهره‌های سرشناس خودش را دارد. نشریه بیزینس اینسایدر در اواخر سال گذشته میلادی در مطلبی به بررسی ثروتمندترین چهره‌ها در حوزه تبلیغات پرداخت و فهرستی از پردرآمدترین مدیران بنگاه‌های تبلیغاتی سال 2016 ارائه کرد. این چهره‌ها از میان مدیران اجرایی و مالی و استراتژی شرکت‌های تبلیغاتی مختلف هستند و البته می‌توان با یک نگاه به فهرست دریافت که عمده سرمایه حاصل از تبلیغات عاید مدیران تبلیغاتی در امريكا می‌شود، کشوری که بیشترین سهم از بازار تبلیغات را به خود اختصاص داده است و بیشترین سود را از آن می‌برد.

رتبه نام شرکت تبلیغاتی کشور درآمد

(میلیون دلار)

1 مارتین سورل WPP

(مدیر اجرایی)

انگلستان 87.5
2 جان رن Omnicom Group

(مدیر اجرایی)

امريكا 23.576
3 مایکل راث IPG

(مدیر اجرایی)

امريكا 14.458
4 پاول ریچاردسون WPP

(مدیر مالی)

انگلستان 14.3
5 فیلیپ انگلاسترو Omnicom

(مدیر مالی)

امريكا 6.255
6 فرانک مرگنتالر IPG

(رئيس بخش مالی)

امريكا 5.603
7 فیلیپ کراکوسکی IPG

(مدیر بخش استراتژی و استعدادیابی)

امريكا 4.769
8 تیموتی آندره Dentsu

(رئيس شرکت)

امريكا 4.4
9 کوین روبرتز Saatchi

(مدیر اجرایی)

امريكا 4.3
10 جاناتان نلسون Omnicom

(مدیر اجرایی)

امريكا 3.937