گزارش اختصاصی مجمع فدراسیون اقتصاد سلامت ایران

مجمع عمومی عادی سالانه فدراسیون اقتصاد سلامت ایران، امروز با حضور معاون تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اکثریت مدیران تشکل‌های عضو (دارای حق رای) در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

به گزارش واحد ارتباطات و آموزش فدراسیون اقتصاد سلامت ایران در ابتدای این جلسه و پس از تشکیل هیات رئیسه مجمع؛ دکتر محمود نجفی عرب رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت ایران و رییس مجمع، به نحوه و اهداف تاسیس فدراسیون پرداخت و گفت: پس از آن که این‌جانب و یکی دو نفر دیگر از فعالان حوزه‌ی سلامت (درپی انتخابات تاریخی اتاق تهران درسال 1395 در قالب یک ائتلاف) وارد اتاق تهران شده و بلافاصله کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق را تاسیس کردیم، ایده شکل‌دهی به فدراسیون اقتصاد سلامت (به عنوان یک تشکل فراگیر و بالادستی با هدف تقویت امور تشکلی حوزه‌ها و صنوف سلامت محور دارویی، بهداشتی و پزشکی) امکان تحقق یافت.

عضو هیات موسسان فدراسیون اقتصاد سلامت افزود: پس از تاسیس این فدراسیون، اولین دوره هیات مدیره آن تا اردیبهشت سال 98 به کار خود ادامه داد و سال قبل هیات مدیره دوم فدراسیون انتخاب گردید.

وی سپس به چالش‌های پیش روی هیات مدیره حاضر فدراسیون اشاره نموده و گفت: چند روز بعداز شروع به کار هیات مدیره دوم، محلی که دفتر فدراسیون در آن بود، غیرمنتظره از سوی مالک پس گرفته شد.

وی ادامه داد: ابتدا تلاش نمودیم که از اتاق بازرگانی محلی را برای دبیرخانه فدراسیون دریافت نمائیم، امّا وقتی این موضوع امکان‌پذیر نشد، طی مذاکره با یکی دو نفر از کارآفرینان حوزه سلامت و استمداد از آنان، دفتری توسط یکی از این افراد در اختیار فدراسیون با اجاره بهاء اندکی، قرار گرفت.

رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت ایران افزود: چالش دوم ما، نبود بودجه و منابع مالی بود، زیرا در سال‌های قبل کل درآمدهای فدراسیون شامل منابع دریافتی از اتاق بوده و هیچ فعالیتی برای دریافت و افزایش حق عضویت‌ها و یا ایجاد سایر منابع مالی انجام نشده بود.

دکتر نجفی سومین و مهم‌ترین چالش هیات مدیره کنونی فدراسیون را ناشناخته بودن آن و جایگاه فدراسیون اقتصاد سلامت نزد افراد و نهادهای ذیربط عنوان داشته و گفت: عدم وجود یک ساختار سازمانی مناسب و کم تحرکی دبیرخانه و فعال نبودن کمیته‌های تخصصی، برگزار نشدن منظم جلسات هیات مدیره و نبود یک برنامه مشخص راهبردی و راهبری در فدراسیون برای انجام مسوولیت‌های این نهاد فراگیر؛ از جمله دلایل ناشناخته باقی ماندن فدراسیون اقتصاد سلامت ایران و به تبع آن؛ اثرگذاری اندک این نهاد شده بود.

وی تاکید کرد: به دلیل کم فروغی این نهاد صنفی بالادستی، متاسفانه گفتمان و ارتباط موثری بین این تشکل و بخش‌های دولتی و خصوصی در حوزه‌ی اقتصاد سلامت شکل نگرفته بود و به همین دلیل؛ فدراسیون بر خلاف فلسفه‌ای وجودی تشکل‌های بالادستی، در تصمیم‌گیری‌های کلان حوزه‌های ذی‌ربط با اقتصاد سلامت، نقش آفرین نبود.

دکتر نجفی با اشاره به قانون «بهبود مستمر محیط کسب و کار» گفت: براساس این قانون؛ دولت موظف است در تصمیم‌گیری‌های خود نظرات کارشناسی تشکل‌ها (به خصوص تشکل‌های کانونی) را دریافت نموده و از اتخاذ تصمیمات خلق الساعه و بدون کسب نظر کارشناسی تشکل‌های ذیربط، خودداری نماید.

وی تاکید نمود: به رغم وجود این قانون صریح، در سنوات قبلی ما شاهد این بوده‌ایم که در موارد متعددی ازجمله در حوزه‌های تخصیص ارز، محدودیت‌های واردات و یا وضع کارمزدهای ثبت در سامانه به ازاء هر ماده متشکله (IRC)و… هیچ نظری از فدراسیون (به عنوان بزرگترین تشکل حوزه‌ی سلامت کشور)؛ اخذ نشد.

کارنامه هیات مدیره دوم فدراسیون؛ در سال اول:

رئیس هیات مدیره فدراسیون اقتصاد سلامت ایران، سپس به اقدامات این فدراسیون از اردیبهشت سال قبل تا پایان 1398 اشاره نموده و گفت: بعداز تهیه محل مناسب جهت استقرار فدراسیون و ارتقاء بودجه آن با روش‌های ممکن (مثل پیگیری پرداخت حق عضویت و ورودیه اعضاء و دریافت کمک‌های مالی اتاق ایران و منابع دیگر چون کمک‌های دو شرکت معتبر دارویی)، اولین اقدامات فدراسیون؛ تدوین برنامه استراتژیک و اجرایی و ایجاد ساختار سازمانی مناسب در فدراسیون جهت انجام ماموریت‌های این تشکل پایه و معرفی فدراسیون به کلیه ذی‌نفعان و ذی‌ربطان (اعمّ از تشکل‌های حوزه سلامت، سازمان‌های دولتی و سازمان‌های بین‌المللی از جمله: اتاق‌های مشترک، بخش اقتصادی سفارتخانه‌ها و همچنین ارتباطات سیستمی با معاونت‌ها و مدیریت‌های حوزه‌های مختلف اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران و..) از طرق مختلف بود.

وی یکی دیگر از اقدامات مهم فدراسیون اقتصاد سلامت را آغاز تدوین”طرح تحقیقاتی انتزاع وظایف کمی از وزارت بهداشت” و “بازنگری قانون دارویی، خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1334” با همکاری اتاق بازرگانی ایران عنوان نمود و گفت: در این موارد و موارد مهم دیگر و در مسیر پیگیری حقوق اعضاء و رفع مشکلات اصلی کسب و کار فعالان حوزه سلامت، فدراسیون در سال98 بیش از 200 مکاتبه با سازمان‌های ذیربط داشت و  بیش از 20 گزارش تحلیلی و مقاله نیز برای ارائه در جلسات و یا انتشار در نشریات؛ تولید نمود.

دکتر نجفی عضویت در شورای مشورتی تشکل‌ها (به عنوان نماینده 12تشکل بالادستی کشور) و پیگیری عضویت فدراسیون در مجامع حوزه سلامت (به عنوان نماینده اتاق ایران) را دیگر اقدامات صورت‌گرفته در فدراسیون طی سال 1398عنوان داشت و گفت: از این اقدامات؛ عضویت در مجمع ملی سلامت و شورای‌عالی گردشگری سلامت حاصل گردید و عضویت فدراسیون در شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی(به ریاست رئیس جمهور) نیز؛ در حال پیگیری است.

وی افزود: داشتن نمایندگی اتاق ایران در حوزه سلامت جهت شرکت در جلسات کارشناسی ارگان‌های مهم، دستآورد دیگر فدراسیون در شش‌ماه دوم سال قبل بود.

دکتر محمود نجفی با اشاره به نحوه‌ی شکل‌گیری و فوائد جایزه ملی کیفیت غذا؛ دارو و بهداشت ایران گفت: این جایزه به عنوان یک فرآیند مستقل و معتبر علمی، در سال 1389 توسط این‌جانب (به عنوان دبیرکل) و مدیر ارتباطات فدراسیون اقتصاد سلامت (به عنوان مجری) این فرآیند، تاسیس شد و سازمان غذا و دارو به عنوان محل اتخاذ سیاست‌های آن و جلسات شورای سیاست‌گذاری این جایزه تعیین گردید.

دبیرکل جایزه ملی کیفیت غذا؛ دارو و بهداشت ایران و عضو هیات موسس آن، تاکید نمود: در 7 دوره‌ای که این فرآیند طی 10 سال برگزار شده؛ صدها شرکت غذایی، دارویی، بهداشتی و پزشکی، داروخانه و حتی سازمان تامین اجتماعی در این فرآیند حضور داشته و با این حضور؛ دانش مدیریت تعالی سازمانی بسیار مفیدی؛ وارد آنها شده است.

وی یکی از اقدام مهم فدراسیون در سال1398 را؛ انتقال دبیرخانه‌ی این جایزه به فدراسیون عنوان داشته و گفت: دبیرخانه‌ای این جایزه ملی و علمی، براساس طرح تاسیسی آن، همواره توسط این‌جانب (به عنوان دبیرکل جایزه طی هماهنگی با مجری آن و تایید ریاست سازمان غذا و دارو) تعیین شده است و در 7 دوره‌ی اخیر یا سندیکای تولیدکنندگان دارو و یا انجمن دارندگان استاندارد ملی ایران، دبیرخانه آن را برعهده داشته‌اند.

وی افزود: با توجه جامعیت فدراسیون (به عنوان تنها تشکل بالادستی و فراگیر حوزه سلامت) و جهت اعتلای این فرآیند مفید علمی-مدیریتی، طی هماهنگی با سازمان غذا و دارو و مجری جایزه، دبیرخانه دوره های هشتم به بعد به فدراسیون انتقال یافت که این موضوع قطعاً باعث تقویت متقابل این فرآیند و فدراسیون خواهد بود.

برنامه سال دومِ دومیـن هیات مدیره فدراسیون

در ادامه این مجمع دکتر حمیدرضا محمدی دبیرکل فدراسیون اقتصاد سلامت ایران نیز به بیان برنامه‌های تدوین و مصوب شده و برخی از اقدامات اجرایی و زیرساختی سال قبل دبیرخانه فدراسیون اشاره نمود و گفت: به جزء جایزه ملی کیفیت غذا و دارو، راهبردها و برنامه‌های متنوعی برای امسال در دست اجراء است که اهم آنها عبارتنداز: بیشتر نمودن تعداد اعضاء، شناسایی اولویت‌های توسعه‌ای و تهدیدها در بخش سلامت، ارتباط قوی‌تر با کلیه ذی‌نفعان (از طریق یک برنامه ارتباطی و ایجاد ساختار متناسب آن در فدراسیون)، با هدف همگرایی برای پیشبرد برنامه‌ها، طرح‌ریزی و تقویت ساختار سازمانی و کادرسازی در فدراسیون از طریق جذب نیروهای شایسته، شناسایی نقاط کلیدی و گلوگاه‌های تصمیم‌گیری و  برنامه‌ریزی درحوزه اقتصاد سلامت و… که همگی در تداوم برنامه های سال قبل است.

وی ادامه داد، در ماه‌های پایانی سال 98 و پس از رفع چالش‌های مورد اشاره، تدارک زیرساخت‌های لازم برای تحقق اهداف مذکور آغاز شد و در راستای تقویت ساختار دبیرخانه فدراسیون، ایجاد دبیرخانه الکترونیک و افزایش بهروری و بهینه‌سازی هزینه‌ها؛ در دستور کار قرار گرفته و با کاهش نیروهای عمومی و جانشینی آنها با کادر متخصص، این راهبردها پیگیری گردید.

وی افزود: در اولین گام؛ واحد «ارتباطات و آموزش» و سپس واحد «آمار و تحلیل‌های اقتصادی» با جذب افراد متخصص و مشهور در این دو حوزه (یعنی آقایان غلامرضا شریعتی و دکتر سید سجاد حسینی) تاسیس گردید.

وی تشکیل کمیته‌های تخصصی و پیگیری مطالبات اساسی اعضاء (از طریق هماهنگی با نهادها و سازمان‌های ذیربط) را؛ راهبرد دیگر فدراسیون عنوان نمود و گفت: برای تحقق این راهبرد نیز؛ انجام صدها مکاتبه با نهادهای مختلف (از جمله به دفتر معاون اول رییس جمهور، دفتر وزیر بهداشت، ریاست و سایر مدیران سازمان غذا و دارو، معاونت‌های مختلف وزارت صمت، بانک‌مرکزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت اقتصاد، قوه قضاییه، بخش‌های مختلف اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران) انجام شد.

وی افزود: شرکت در جلسات سازمان‌های مختلف (جهت پیگیری مطالبات اعضاءو ارائه نظرات کارشناسی و تجمیعی از تشکل‌های زیرمجموعه و نظردهی در بیش از 30 مورد طرح ارجاعی توسط سازمان‌های ذیربط و اتاق ایران راهکارهای دیگری برای تحقق راهبرد تقویت فدراسیون بود.

وی با اشاره به رشد حدود85 درصدی تعداد اعضاء فدراسیون (از خرداد ماه 98تاکنون)، گفت: تعداد اعضاء فدراسیون طی این مدت کوتاه از 13 تشکل به 22 تشکل افزایش پیدا کرد.

دبیرکل فدراسیون ضمن برشمردن برنامه‌های روابط عمومی این تشکل فراگیر، در قالب واحد ارتباطات و آموزش فدراسیون، گفت: از جمله برنامه‌های گسترده این بخش؛ برگزاری جلسات متعدد هدفمند با رسانه‌های مرتبط، برگزاری جلساتی با روابط عمومی اتاق ایران، اتاق تهران و اتاق ایران آنلاین؛ برای همکاری در زمینه‌های ارتباطات، برگزاری نشست‌های فصلی دبیران تشکل‌های عضو فدراسیون، نشست سالانه اقتصاد سلامت ایران، تهیه بولتن داخلی و فصلنامه اقتصاد سلامت و برگزاری نشست‌های رسانه‌ای بوده است که برخی مانند هماهنگی با روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران به انجام رسیده و برخی هم (به علت شیوع کرونا) در دستورکار باقی مانده است.

وی در خصوص فعالیت‌های آموزشی واحد «ارتباطات و آموزش فدراسیون» نیز گفت: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین فدراسیون و مرکز آموزش اتاق بازرگانی ایران نهایی گردید و دوره‌های متنوعی از جمله دوره‌های توانمندسازی تشکل‌های عضو نیز طراحی شده است که تمامی این فعالیت‌ها در واحد آموزش فدراسیون و تحت عنوان آکادمی آموزشی فدراسیون؛ به انجام خواهد رسید.

وی سپس به برنامه‌های در دستورکار واحد آمار و تحلیل‌های اقتصادی  فدراسیون اشاره نموده و اذعان نمود: طرح جامع آماری حوزه اقتصاد سلامت، ارایه پیشنهاد قبول مسوولیت تهیه آمارنامه جامع حوزه اقتصاد سلامت توسط  فدراسیون به نیابت از سازمان غذا و دارو، تهیه گزارشات متعدد آماری جهت ارائه در جلسات کارشناسی و حتی امکان سفارش‌دهی آمار و اطلاعات مورد نیاز به این واحد فدراسیون از سوی تشکل‌های زیر مجموعه، از جمله برنامه‌های تعریف شده برای این واحد است.

مهرهای تایید مالی عملکردی بر عملکرد فدراسیون

به گزارش واحد ارتباطات و آموزش فدراسیون اقتصاد سلامت ایران، در این جلسه، مهندس کمپانی بازرس قانونی یکساله اول هیات مدیره‌ی دوم فدراسیون، گزارش خود را از عملکرد هیات مدیره عنوان داشته و این عملکرد را مطلوب و امورمالی فدراسیون را شفاف عنوان نمود.

کمپانی طی سخنان خود در مجمع امروز؛ هم چنین از هیات مدیره درخواست نمود که چند موضوع از جمله حذف ارز 4200 تومانی از حوزه سلامت، ارتباط بیشتر با مجلس جدید و بحث حذف حق ثبت در سامانه سازمان غذا و دارو را با جدیت بیشتری پیگیری نمایند.

سپس دکتر شکوهی عضو هیات مدیره و خزانه‌دار فدراسیون نیز با اشاره به بودجه اندک و نظم بالای مالی فدراسیون، عملکرد مالی فدراسیون را کاملاً شفاف؛ متقن و مستند تعریف نمود.    

بازرسان جدید فدراسیون

براساس گزارش واحد ارتباطات و آموزش فدراسیون اقتصاد سلامت ایران، از آنجا که مطابق اساسنامه فدراسیون؛ انتخاب بازرسین اصلی و علی‌البدل به صورت سالانه است، در ادامه این جلسه از میان نامزدهای بازرسی برای یکسال پیش رو مجمع بعدی، براساس رای اعضاء اصلی فدراسیون به ترتیب آقایان دکتر حافظ سوسن و دکتر وطن پور به این دو سمت انتخاب شدند.

حضور معاون تشکل‌های اتاق بازرگانی در مجمع و جمع بندی نظرات فدراسیون و اتاق

براساس این گزارش، با وجود حضور سلیمانی نماینده قانونی معاونت تشکل‌های اتاق بازرگانی در جلسه مجمع (جهت رسمیت آن)، مظفر علیخانی معاون با سابقه‌ی تشکل‌های دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز شخصاً در جلسه حضور یافت و پس از اتمام رای‌گیری بازرس و اتمام دستورکار مجمع عمومی، وی به استماع سخنان دکتر نجفی رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ریاست کمیسیون اقتصاد سلامت آن، پرداخت.

دکتر نجفی با اشاره به برخی از اقدامات خوب و حمایتی اتاق ایران و هم چنین ظرفیت‌های قانونی اتاق و خطاب به معاون امور تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران، گفت: به جهت قانونی، اتاق باید زمینه‌ای حضور اثربخش تشکل‌های صنفی- صنعتی در تصمیمات اقتصادی و تخصصی را بیش از پیش فراهم نماید.

وی افزود: اتاق بازرگانی، متولی و ملجاء تشکل‌های اقتصادی است و براساس امکاناتی که دارد؛ باید کاری کند که دیوان‌سالاری دولتی و چالش‌های مضاعف بخش خصوصی؛ کاهش یابد.

دکتر نجفی در ادامه طی یک مثال تفهیمی گفت: پس از شیوع کرونا و آثار شگرف منفی آن بر اکثر کسب و کارها، کمیسیون اقتصاد سلامت در اتاق بازرگانی تهران تحقیقات عمیقی را آغاز نموده و شیوه برخورد حمایتی دولت‌های 133 کشور از بخش خصوصی خود را تهیه و تجمیع نموده و براساس آن؛ پیشنهادات عملیاتی جهت کمک به صنایع و صنوف آسیب دیده از این چالش جهانی را؛ به دولت پیشنهاد نمود.

وی افزود: متاسفانه از این طرح تحقیقاتی (که انجام و اجرای آن بسیار هم ضرورت داشت)؛ در دولت و حتی ستاد مقابله با کرونا استقبال نشد و زحمات کارشناسی و انتظارات به حق بخش خصوصی؛ بلااثر ماند.

دکتر نجفی تاکید نمود: در همین مورد؛ شاید اگر اتاق ایران با تمامی ظرفیت‌های قانونی و رسانه‌ای خود از طرح حمایت می‌نمود، به حداقل نتیجه ممکن می‌رسید.

وی تعاملات مدیران ارشد اتاق بازرگانی ایران با تشکل‌های فراگیر را هم مورد سوال قرارداده و گفت: به رغم این‌که سیاست اتاق تجمیع تشکل‌های هم‌صنف و همگن بوده است، در چند ماه اخیر هیات مدیره فدراسیون؛ امکان جلسه با آقای مهندس شافعی و یا دبیر کل محترم اتاق ایران را نیافته است.

رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت با یادآوری مختصر موضوع بی‌مکان شدن فدراسیون در سال گذشته و درخواست از اتاق برای تامین محل فدراسیون و یا تقویت بودجه آن گفت: انتظار داشتیم و داریم که اتاق بازرگانی ایران؛ بیش از این‌ها به تشکل‌های فراگیر بهاء دهد، زیرا این تشکل‌ها به رغم داشتن مسئولیت و جایگاه بالاتر به نسبت تشکل‌های صنفی-صنعتی، اعضاء و درآمدهای به مراتب کمتری نسبت به تشکل‌های صنفی-صنعتی دارند.

در پاسخ به این بخش از سخنان رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت ایران؛ معاون تشکل‌های اتاق بازرگانی گفت: بسیار خوشحالم که در این جمع حاضر شده‌ام.

مضفرعلیخانی با اشاره به حضور نماینده معاونت تشکل‌های اتاق از ابتدای جلسه (جهت رسمیت مجمع عمومی)، ادامه داد: قطعاً حضور من با توجه به حضور یکی از افراد معاونت تشکل‌ها، در چارچوب امور اداری نبوده و صرفاً به احترام جمع ارزشمند حاضر است.

وی با تصدیق مطالب دکتر نجفی گفت: متاسفانه بعداز حذف یک در هزار سهم اتاق از فعالیت اعضاء دارای کارت بازرگانی و با توجه به مشکلات اقتصادی و به تبع آن کاهش درآمدهای اتاق، نتوانسته‌ایم آن‌گونه که در نظر داشته‌ایم و می‌خواستیم به تشکل‌ها (به خصوص تشکل‌های بالادستی چون فدراسیون که اعضاء آنها تشکل‌های دیگر و محدود هستند) کمک نمائیم.

وی افزود: اتاق ایران در حال خرید یک ساختمان بزرگ و تجهیز آن برای تشکل‌های خود (به خصوص 12 تشکل فراگیر عضو اتاق) بود که متاسفانه یک دستگاه تابعه یکی از وزارت‌خانه‌های اقتصادی، با رقم 17 میلیارد تومان بالاتر، آن محل را نقداًخریداری نمود.

 وی در همین حال تاکید نمود: البته این هدف کنار گذارده نشده و کماکان در دستور کار است.   

معاون تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران با اشاره به سیاست ریاست و دبیرکل اتاق دال بر حمایت و همکاری همه جانبه از تشکل‌های بالادستی به مانند فدراسیون، گفت: معاونت تشکل‌ها؛ هر دو جلسه مورد درخواست فدراسیون (با ریاست و دبیرکل اتاق) را پیگیری نموده و این جلسات به زودی برپا خواهد شد.

وی پس از پاسخ‌دهی به موارد اظهارشده رئیس فدراسیون، با ذکر چندین مثال گفت: هم تجربه قریب به سه دهه خودِ من در بخش تشکل‌های اتاق بازرگانی و هم حاصل مطالعاتی که بر روی اتاق‌های سایر کشورها شده است، نشانگر این واقعیت است که از 5قرن قبل که اولین اتاق بازرگانی در اروپا تاسیس شد ویا از 136 سال پیش که کشور ما هم دارای اتاق بازرگانی شد، به علت تضاد اختیارات و امکانات بین نهادهای صنفی و صنعتی با دولت‌ها، هیچ دولتی برای سهم‌دهی و تقویت اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های آن؛ پا پیش نگذارده است.

معاون دبیرکل اتاق بازرگانی تصریح کرد: بنابراین نباید به انتظار حمایت نهادی یا دولتی از صنف و تشکل خودمان باشیم، بلکه این تشکل‌ها هستند که در وهله نخست باید خود را باور نموده و از حداکثر ظرفیت‌های ممکن استفاده کنند تا بتوانند سهم مناسب‌تری در تصمیمات مرتبط به صنف خود داشته باشند.

وی ادامه داد: فدراسیون تشکل تشکل‌های حوزه‌ی سلامت و اتاق بازرگانی تشکل تمام تشکل‌های عضو خود می‌باشد، لذا همانطوری که براساس گزارشات خوبی که در این جلسه مطرح شد، شما خود را در برابر تشکل‌های حوزه‌ی سلامت و چالش‌های آنها مسئول می‌دانید، ما هم خود را در قبال شما مسئول می‌دانیم، اما دو طرف باید به یک زبان و درک مشترک برسیم.

وی افزود: رفع مشکلات به تک صدایی و هم آوایی و همگرایی نیاز دارد، لذا وقتی مشکل واحدی را می‌بینید باید تمام امکانات خود و اتاق را در یک راستا قرار داده و از تمام تشکل‌های عضو یک صدا به گوش مسئولان برسد.

علیخانی تاکید کرد: زمانی نه چندان دور اتاق را با فعالان بزرگ برخی اقلام و محصولات صادراتی سنتی ایران می‌شناختند؛ اما امروز از سلامت تا فرهنگ و هنر و حتی ورزش؛ اتاق دارای اعضاء تشکلی است که می‌خواهند در یک چارچوب مشروع قانونی از حقوق صنفی خود دفاع کنند، همانطوری که اتاق هدفش دفاع از کلیت فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی است.

وی سپس با تاکید بر اهمیت فدراسیون‌ها و تشکل‌های بالادستی گفت: اهمیت فدراسیون اقتصاد سلامت ایران در این است که می‌تواند برای رفع مشکلات مشترک اعضاء با کمک خود اعضاء صدایی به مراتب بلندتر از صدای یکی از تشکل‌های این حوزه داشته باشد.

معاون تشکل‌های اتاق ایران تصریح نمود: بر همین مبنا سیاست راهبردی اتاق بازرگانی حمایت و تقویت از تشکل‌های فراگیر مثل فدراسیون است.           

وی در پایان شناخت ظرفیت‌های قانونی و استفاده به هنگام از این ظرفیت ها را یکی دیگر از عوامل اثرگذاری تشکل‌ها عنوان نمود و گفت: گرچه هنوز ظرفیت‌های قانونی برای فعالیت‌ تشکل‌ها به اندازه کشورهای صنعتی نیست، اما باز هم این ظرفیت‌ها بالا و موثر است، لذا باید از آنها مطلع شده و در مواقع لازم استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.