نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درباره آخرین آمار واردات

مسعود خوانساری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درباره آخرین آمار واردات گفت: در 4 ماه اول از 15 میلیارد دلار ارز تخصیص یافته، 4.6 میلیارد دلار ارز 4200 بود. یعنی حدود 100 هزار میلیارد تومان یارانه از این محل برای واردات اقلام اساسی، خوراکی و دارویی پرداخت شد.

وی افزود: طبق گزارش مرکز آمار، تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها در 5 ماه اول 58.4 درصد و تورم اقلام غیرخوراکی که ارز ترجیحی استفاده نکرده اند، 36.1 درصد بود. یعنی اگرچه ارز ترجیحی به واردات برخی اقلام داده شده اما تورم آنها بالاتر از اقلام غیرخوراکی بود که ارز ترجیحی نگرفته اند. بنابراین ارز ترجیحی بجز تخریب اقتصاد و ایجاد رانت و فساد، حاصلی ندارد. لذا تنها راه نجات از رانت، ارز تک نرخی است و حمایت دولت از اقشار نیازمند باید از طریق پرداخت یارانه‌های مستقیم باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه روز به روز تورم بیشتر می شود و از 36.4 درصد سال گذشته در مرداد به 45.2 درصد رسید. رشد تورمی مهمترین عاملی است که ثبات اقتصادی ، سرمایه گذاری و تولید را دچار مشکل می کند. پایه پولی هم طبق آمار بانک مرکزی 9.2 درصد رشد داشته که بسیار نگران کننده است و انتظار می رود دولت جدید اقدام جدی انجام دهد.

خوانساری گفت: کسری بودجه یکی از دلایل اصلی تورم است و طبق اعلام خزانه داری، عدم تخصیص بودجه در سه ماه اول سال جاری 190 هزار میلیارد تومان بود. ادامه روند فعلی موجب افزایش تورم می شود و باید اصلاحاتی در بودجه انجام شود.

وی افزود: بودجه سال جاری بسیار منبسط و درآمدها غیرشفاف و غیر عملی بود. لذا در سه ماه اول سال ، کسری بودجه از بانک مرکزی تامین شد و پایه پولی افزایش یافت. امید است مسعود میرکاظمی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه، راهکاری ارائه دهد که در 6 ماه آینده کسری بودجه کاهش یابد تا رشد تورم مهار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.